Umiem pływać (2016/17; 2018/19)

Do programu "UMIEM PŁYWAĆ" sulmierzycka  szkoła po raz pierwszy przystąpiła we wrześniu 2016 roku - jeszcze jako Zespół Szkół Publicznych.

logo

Projekt powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” zaadresowano do uczniów klas III szkół podstawowych w całej Polsce. Zakładał systematyczny i powszechny udział dzieci w pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęciach sportowych z zakresu „nauki pływania”.

Główne cele projektu:

- upowszechnianie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży,

- nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania,

- profilaktyka przeciwdziałania i korygowanie wad postawy,

- zapobieganie zjawiskom patologii społecznych, w tym alkoholizmowi, poprzez organizację zajęć sportowych dla uczniów,

- efektywne wykorzystanie infrastruktury sportowej (pływalnie),

- wyrównywanie szans w dostępie do infrastruktury sportowej poprzez objęcie projektem w szczególności uczniów, zamieszkałych w miejscowościach, w których nie wybudowano krytej pływalni,

- edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych.

Projekt powszechnej nauki pływania był propozycją uczestniczenia w dodatkowych zajęciach sportowych dla uczniów, którzy chcieli podejmować aktywność fizyczną również poza obowiązkowymi zajęciami WF. Projekt był kierowany do wszystkich dzieci – uczniów klas III szkół podstawowych w całym kraju, bez selekcjonowania na mniej lub bardziej sprawnych czy uzdolnionych ruchowo uczniów.

Metodycznie zorganizowane i powszechnie dostępne zajęcia „nauki pływania”, stanowiły również atrakcyjną propozycję zagospodarowania wolnego czasu uczniów, w kontekście profilaktyki zapobiegania zjawiskom patologii społecznych.

Zajęcia w ramach projektu powszechnej nauki pływania to przede wszystkim propozycja skorzystania z możliwości nabycia podstawowych umiejętności pływania, ale również możliwość rozwijania i podnoszenia sprawności fizycznej, zachęcanie do systematycznego uprawiania sportu w czasie wolnym od nauki oraz zachęcanie i wdrażanie do prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach prowadzonych na basenie, bez względu na poziom umiejętności i sprawności fizycznej.

Warto podkreślić, że pływanie jest postrzegane jako sport najbardziej wszechstronny i bezpieczny, doskonale wpływa na sprawność wszystkich układów anatomicznych człowieka i przyczynia się do podnoszenia ogólnej wydolności organizmu. W sposób szczególny wpływa na ogólny rozwój i sprawność dzieci. Liczne badania wyraźnie wskazują, że „mali pływacy” mają lepszą koordynację ruchową, są bardziej sprawni, wykazują większą odwagą od „niepływających” rówieśników. Wykazano również, że ćwiczenia w wodzie i pływanie to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania i korygowania wad postawy.

Równie istotna jest kwestia zapobiegania wypadkom. Co roku w Polsce dochodzi do wielu wypadków nad wodą, czego skutkiem są utonięcia. Skuteczną metodą ich zapobiegania jest posiadanie umiejętności pływania, a także świadomość zagrożeń, na jakie narażone są osoby korzystające z otwartych akwenów wodnych, na co autorzy projektu zwracają szczególną uwagę, podczas jego realizacji.

W roku szkolnym 2016/2017 w programie uczestniczyło 50 uczniów ZSP z klas IIISP. Pierwszy wyjazd na zajęcia na krotoszyńską krytą pływalnię „WODNIK” odbył się 13 września br.

Program obejmował 10 cotygodniowych, 2-godzinnych wyjazdów na basen, podczas których prowadzone były zajęcia z nauki pływania. Uczestnicy mieli zapewnioną opiekę i przejazd na zajęcia wraz z dodatkowym ubezpieczeniem oraz lekcje prowadzone przez profesjonalnych instruktorów.

Koszt realizacji programu wyniósł 10.600 zł. W połowie sfinansowało go miasto Sulmierzyce, które otrzymało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 5.300 zł.

Projekt trwał do 27 listopada 2016r.

1   2

3   4

5   6

W roku szkolnym 2018/2019 w programie uczestniczyli uczniowie z klas II i III SP, którzy uczyli się pływać na krotoszyńskiej pływalni "WODNIK" podczas 10 cotygodniowych zajęć trwających od 11 września do 13 listopada 2018r.

Program dofinansowany był ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów w ramach dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

fot   fot