- Odwiedziny: 206723
- Do końca roku: 255 dni
- Do wakacji: 66 dni
Szkoła Podstawowa im. Sebastiana Fabiana Klonowicza w Sulmierzycach
-
Statystyki
19 XI 2020 - ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA
W czwartek, 19 listopada 2020 r. - jak co roku w trzeci czwartek listopada - obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Tego dnia w wielu krajach nawołuje się palaczy do zaprzestania palenia, promując jednocześnie zdrowy, wolny od dymu tytoniowego styl życia.
Z tej okazji warto uświadomić sobie parę faktów i przestrzec Was przed sięgnięciem po papierosa.
Statystyka związana z problemem palenia papierosów jest przerażająca:
- tytoń co roku zabija 4 mln ludzi na świecie!!!
- około 10 mln Polaków pali regularnie 15 – 20 sztuk papierosów dziennie,
- w Polsce codziennie zaczyna palić około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt, a rocznie próbuje palenia około 180 tys. dzieci,
- szacuje się, iż dzieci w Polsce wypalają rocznie od 3 do 4 mld sztuk papierosów,
- co 10 sekund na świecie umiera ktoś na chorobę wywołaną paleniem tytoniu...
A pamiętajmy, że uzależnienie od papierosów rodzi się niepostrzeżenie…
Najpierw człowiek wypala pierwszego w swoim życiu papierosa, potem drugiego, aż wreszcie spostrzega, że już wypala całą paczkę dziennie. W miarę upływu czasu pojawia się postępujące przyzwyczajenie i biologiczne uzależnienie od tytoniu.
Nikotyna zawarta w dymie papierosowym prowadzi do szybkiego uzależnienia psychicznego i fizycznego. Jest równie uzależniająca jak narkotyki czy alkohol. Podobnie jak alkohol, działa szkodliwie na układ nerwowy, układ krążenia i pokarmowy oraz zmniejsza odporność organizmu.
Zdrowotne powikłania wynikające z palenia papierosów mieszczą się w trzech podstawowych grupach schorzeń: nowotworach, chorobie wieńcowej serca oraz niewydolności płuc.
Nikotyna:
- działa obkurczająco na ściany naczyń krwionośnych,
- przyspiesza pracę serca,
- wpływa na wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
- uszkadza wątrobę, gdyż w niej się rozkłada,
- uszkadza nerki, gdyż to one wydalają ją z organizmu,
- uszkadza żołądek i jelita, bo tam trafia ze śliną,
- związki smołowe, które dostają się do płuc zatykają pęcherzyki płucne - stąd palacze po kilku latach kaszlą i mają zadyszkę.
Dym tytoniowy składa się z prawie 4 tysięcy związków chemicznych, z tego ponad 40 to substancje rakotwórcze!!! Ich działanie nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale także dotyczy wszystkich tych osób (mężczyzn, kobiet i dzieci), które przebywają w pomieszczeniach, gdzie występuje dym tytoniowy . To bardzo niebezpieczna sytuacja nazywana powszechnie „biernym paleniem”.
Szczególną wrażliwość na nikotynę (podobnie jak na inne trucizny) wykazują komórki młode, będące w okresie rozwoju, wyjątkowo zaś łatwo ulegają uszkodzeniu komórki i włókienka nerwowe oraz drobne naczynia krwionośne i mięsień sercowy. Skutki tego uszkodzenia nie są natychmiastowe, lecz występują zazwyczaj dopiero w wieku późniejszym.
U młodzieży dłużej palącej papierosy oraz u nałogowych palaczy spośród dorosłych obserwuje się objawy przewlekłego zatrucia nikotyną. Pojawia się wtedy nadmierna potliwość, nadpobudliwość nerwowa, drżenie rąk, przyspieszenie tętna, zaburzenia w czynnościach przewodu pokarmowego, bezsenność.
Ocenia się, że codziennie w Polsce ok. 500 dzieci sięga po pierwszego papierosa, wchodząc tym samym na drogę nikotynizmu. Szacuje się, że 125 osób z tej grupy umrze przedwcześnie z powodu chorób powodowanych przez palenie tytoniu (raka krtani, przewlekłej choroby płuc, zawału serca). Obecnie 80 tysięcy Polek i Polaków umiera przedwcześnie na skutek chorób nowotworowych.
Dla młodzieży nałóg palenia tytoniu jest równie, a może bardziej niebezpieczny niż sporadycznie wypicie małej dawki alkoholu. Przy tym jest on zjawiskiem dużo częściej spotykanym, gdyż wynika zazwyczaj z chęci udokumentowania otoczeniu swej dojrzałości.
Dlatego apelujemy do Was o rozwagę i zdrowy rozsądek! Nie dajcie się namówić na palenie ani swoim rówieśnikom, ani starszym kolegom. A jeśli już popełniliście to głupstwo i spróbowaliście palenia, rzućcie je jak najszybciej! Wasze zdrowie jest najważniejsze, nie niszczcie go chcąc w wątpliwy sposób „zaimponować” swoim rówieśnikom. Bo tak naprawdę to żadne imponowanie, a tylko zatruwanie waszego młodego organizmu!