Poniedziałek,

Anatola, Edyty

Klub Bezpiecznego Puchatka

Jesteś tu: » Strona główna » Klub Bezpiecznego Puchatka

KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA - to ogólnopolski program edukacyjny, przygotowany przez Biuro Prewencji i Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz firmę Maspex. Patronat Honorowy sprawuje Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty.

Celem programu jest:

1. uczenie dzieci bezpiecznych zachowań nie tylko na drodze, ale i w innych sferach ich aktywności: w domu, w szkole, czy w czasie zabawy;
2. wytwarzanie u dzieci naturalnych sposobów unikania i reagowania na zagrożenia;
3. edukacja rodziców w zakresie ochrony dzieci przed zagrożeniami.

Program adresowany jest uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej, a realizowany poprzez przeprowadzanie zajęć dotyczących bezpieczeństwa na podstawie otrzymanych materiałów edukacyjnych. Program trwa cały rok szkolny, a kończy się uzyskaniem certyfikatu „Klubu Bezpiecznego Puchatka”.
W ramach akcji przygotowano bezpłatne materiały edukacyjne dla nauczycieli, książeczki edukacyjne dla dzieci, jak również specjalne broszury informacyjne dla rodziców, aby uwrażliwić ich na niektóre kwestie związane z bezpieczeństwem ich dzieci.
Dzięki materiałom „Klubu Bezpiecznego Puchatka” szkolne lekcje wyposażają dzieci w najważniejsze zasady bezpieczeństwa.

Pierwszoklasiści mogą weryfikować swoją wiedzę, wypełniając książeczki „Zostań członkiem Klubu”. Znajduje się w nich mnóstwo rebusów, kolorowanek i zagadek,dotyczących bezpiecznych zachowań w domu, w szkole i w drodze do szkoły. Zabawy podzielone są na: łatwiejsze, które dziecko może wykonać samodzielnie i nieco trudniejsze, które powinny być wykonywane wspólnie z rodzicami.
W ramach „Klubu Bezpiecznego Puchatka” zostały również przygotowane opowiadania dla dzieci o tematyce bezpieczeństwa. Są one umieszczone w książeczce dla dzieci oraz na internetowej stronie programu. Czytając swoim pociechom opowiadania, w przyjazny sposób można wprowadzić je w tematykę bezpieczeństwa.

W kolejnych latach szkolnych koordynatorkami Programu na terenie ZSP są wychowawczynie klas pierwszych SP.

Więcej informacji o Programie można uzyskać na stronie internetowej pod adresem:

www.bezpiecznypuchatek.pl