• Odwiedziło nas: 1178221 osób
  • Do końca roku: 346 dni
  • Do wakacji: 158 dni

63-750 Sulmierzyce

ul. Szkolna 2

Tel.: (62) 722-32-09

Email: zespolszkol@wp.pl

Sobota,

2019-01-19

Imieniny:

Erwiny, Henryka

Bądźmy zdrowi - wiemy, więc działamy!" (2010-12)

Jesteś tu: » Strona główna » ZAKOŃCZONE » Bądźmy zdrowi - wiemy, więc działamy!" (2010-12)

 

W latach szkolnych 2010/11 i 2011/12 Zespół Szkół Publicznych w Sulmierzycach aktywnie uczestniczył w programie „BĄDŹMY ZDROWI – WIEMY, WIĘC DZIAŁAMY”.


Program współorganizowany był przez Wojewódzką Stację Sanitarno –Epidemiologiczną w Poznaniu – Oddział Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia oraz Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku wraz z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Kuratorium Oświaty w Poznaniu. 

logo

Celem ogólnym Programu była poprawa stanu zdrowia populacji dzieci i młodzieży w Polsce, a celem bezpośrednim zmniejszenie liczby dzieci i młodzieży narażonych na nadwagę, otyłość i choroby dietozależne na terenie województwa wielkopolskiego poprzez zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie oraz kształtowanie właściwych nawyków i umiejętności prozdrowotnych.
Program skierowany był do uczniów klas I-III gimnazjum.

strona
Szkoła otrzymała materiały edukacyjne dla nauczycieli, uczniów i ich rodziców.
Zakres tematyczny materiałów obejmował:
- aktywność fizyczną a prawidłowy rozwój dziecka;
- zbilansowaną dietę - żywienie dzieci i młodzieży;
- problemy zdrowotne występujące w populacji dzieci i młodzieży.


Koordynatorem programu „Bądźmy zdrowi – wiemy, więc działamy” w Zespole Szkół Publicznych była nauczycielka biologii - pani Beata Szulc. Realizacja Programu na terenie ZSP łączyła się tematycznie z działaniami w ramach programu „Trzymaj formę”.

 

W ramach Programu gimnazjaliści z ZSP brali udział w konkursach plastycznych pt. : „Jedz smacznie i zdrowo”, których organizatorem była Federacja Polskich Banków Żywności oraz marka WINIARY. Akcja została objęta patronatem przez Minister Edukacji Narodowej oraz Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych.

Misją „Jedz smacznie i zdrowo” było przypomnienie młodzieży zasad prawidłowego i smacznego odżywiania oraz zachęcenie do podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania. W ramach akcji organizatorzy chcieli również uwrażliwić młodzież na tak ważne problemy społeczne jak marnowanie żywności i niedożywienie.

konkurs


Dwadzieścia zwycięskich klas z konkursu plastycznego otrzymało dla swoich szkół nowoczesne tablice multimedialne, a kolejne pięćdziesiąt wyróżnionych klas odwiedził specjalnie przygotowany truck z mobilną kuchnią, w którym odbyły się warsztaty żywieniowe dla młodzieży.

Mimo, iż ZSP nie znalazł się na liście zwycięskich szkół, to jednak spośród wszystkich prac wykonanych w 2011 r. przez uczniów naszej szkoły wyróżniono pracę Beaty Milewskiej, zaś w kolejnej edycji - pracę Mileny Zydorowicz.

 

fot1     fot2

 

Główna realizacja założeń programu "Bądźmy zdrowi - wiemy, więc działamy!" odbywała się podczas wiosennego Szkolnego Tygodnia Zdrowia. W roku 2011 przebiegał on pod hasłem: "Wiosną stawiam na zdrowie!", zaś w roku 2012 - "Idzie wiosna - czas na zdrowie!".


fot3

 

Każdorazowo organizatorami przedsięwzięcia były panie: Beata Szulc – koordynatorka Programu i Agnieszka Rudnicka - koordynatorka programu "Trzymaj formę!", przy współudziale Dyrekcji szkoły, pozostałych nauczycieli i Samorządu Uczniowskiego.

W ramach Szkolnego Tygodnia Zdrowia przeprowadzano:


1. akcję informacyjną (lekcje wychowawcze poświęcone tematyce zdrowego stylu życia – ze szczególnym uwzględnieniem racjonalnego żywienia, tematyczne gazetki klasowe i SU, ekspozycje - na szkolnych korytarzach - plakatów dotyczących prawidłowego żywienia);


fot4     fot5

 

2. przygotowanie i sprzedaż zdrowych wiosennych kanapek;


fot6     fot7

 

3. bicie szkolnego rekordu w jedzeniu zdrowych przekąsek;


fot8     fot9

 

4. konkursy plastyczne i literackie promujące racjonalne żywienie wśród uczniów SP i gimnazjum;


fot10     fot11


fot12     fot13

 

5. Konkursy wiedzy o zdrowym żywieniu dla klas gimnazjalnych;


fot14     fot15


6. apele podsumowujące akcję, połączone z rozstrzygnięciem konkursów oraz wręczeniem dyplomów i nagród ich laureatom.


fot16     fot17


fot18     fot19 

 

Opracowanie: szkolnastrona.pl