• Odwiedziło nas: 1178204 osób
  • Do końca roku: 346 dni
  • Do wakacji: 158 dni

63-750 Sulmierzyce

ul. Szkolna 2

Tel.: (62) 722-32-09

Email: zespolszkol@wp.pl

Sobota,

2019-01-19

Imieniny:

Erwiny, Henryka

Szkoła z klasą 2.0 (2010/11)

Jesteś tu: » Strona główna » ZAKOŃCZONE » Szkoła z klasą 2.0 (2010/11)


W roku szkolnym 2010/11 Publiczne Gimnazjum w ZSP w Sulmierzycach uczestniczyło w programie „SZKOŁA Z KLASĄ 2.0”.


Celem „Szkoły z klasą 2.0” było wypracowanie przez nauczycieli i uczniów wspólnych zasad korzystania z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w placówce. Stawiano przy tym na realizowanie z uczniami projektów edukacyjnych z wykorzystaniem takich technologii, rozwijanie umiejętności samodzielnego myślenia, odpowiedzialnego korzystania ze źródeł i wykorzystywania wiedzy w praktyce.

fot1
W ramach programu szkoła miała wypracować kodeks dobrych praktyk, dotyczących korzystania z nowych mediów w całym procesie nauczania.
Głównymi punktami kodeksu miały stać się:
- bezpieczeństwo w sieci;
- korzystanie ze źródeł i prawa autorskie;
- wykorzystywanie sieci do komunikacji w szkole.

W realizacji Programu preferowano pracę z uczniami metodą projektów edukacyjnych wykorzystujących nowe technologie. Nauczyciele biorący udział w przedsięwzięciu mieli do zrealizowania z grupą podopiecznych projekt lub cykl zajęć z wybranego przedmiotu, z wykorzystaniem wybranych narzędzi i programów. Na zakończenie programu należało przedstawić swoje osiągnięcia oraz wspólnie wypracowany kodeks na szkolnym festiwalu nauki.

Koordynatorem Programu „Szkoła z klasą 2.0” w ZSP został nauczyciel fizyki i chemii – pan Jerzy Wilk.


Realizację projektu na terenie Zespołu Szkół Publicznych zakończono w czerwcu 2011.


Założenia programowe i wyznaczone cele udało się osiągnąć dzięki zaangażowaniu nauczycieli i aktywnej pracy uczniów. Poprzez udział w projekcie, jego uczestnicy poprawili sprawność i efektywność posługiwania się nowoczesnymi narzędziami, a przy okazji stali się bardziej śwadomymi użytkownikami Internetu.


W „Szkole z klasą 2.0” nauczyciele wraz z uczniami wypracowali zasady korzystania z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w szkole. Postawiono na realizowanie z uczniami projektów edukacyjnych z wykorzystaniem technologii rozwijających umiejętności samodzielnego myślenia, odpowiedzialnego korzystania ze źródeł i wykorzystywania wiedzy w praktyce.


W ramach programu, wypracowano Kodeks dobrych praktyk (Kodeks 2.0), dotyczący korzystania z nowych mediów w szkole i w całym procesie nauczania.


KODEKS 2.0 ZSP:


1. Na przerwach i po zajęciach korzystamy z komputerów i Internetu w bibliotece tylko za zgodą nauczyciela bibliotekarza.


2. Uczniowie w naszej szkole nie kopiują tekstów z Internetu udając, że sami je napisali. Jeśli je wykorzystują, zawsze zaznaczają, jakie jest źródło materiału i kto jest jego autorem.


3. Korzystamy z programów legalnych, posiadających licencje, mających zgodę autora na kopiowanie i rozpowszechnianie materiału.


4. W sprawach wątpliwości w rozwiązywaniu zadań domowych uczniowie porozumiewają się za pomocą komunikatorów internetowych lub za pomocą poczty elektronicznej.


5. Zachęcamy, by ze sprzętu komputerowego korzystali nauczyciele wszystkich przedmiotów w miarę możliwości.


6. Mamy zainstalowany aktualny program antywirusowy. Uczniowie uważają, żeby nie podawać żadnych danych osobowych, jeśli nie jest to konieczne.


Realizując założenia programu „Szkoła z klasą 2.0” nauczyciele biorący udział w programie zrealizowali w II semestrze z grupą uczniów projekty z biologii, geografii, matematyki i informatyki, wykorzystując wybrane narzędzia i programy.


Podsumowanie projektu przybrało formę Szkolnego Festiwalu Nauki, o szczegółach którego można było przeczytać na stronie internetowej szkoły.
Festiwal zrealizowano w oparciu o bazę materialną szkoły w: pracowni biologicznej, bibliotece, pracowni komputerowej i gabinecie matematycznym. Podczas zajęć wykorzystano dostępny sprzęt: laptopa, rzutnik multimedialny, tablicę interaktywną oraz komputery z pracowni. Publiczność festiwalową tworzyli uczniowie starszych klas SP oraz gimnazjaliści, którym liderzy poszczególnych projektów prezentowali wyniki swojej pracy.
Wszystkie projekty były przygotowane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatycznych w fazie przygotowywania pokazu albo podczas prezentacji. Uczniowie nauczyli się sami poszukiwać potrzebnych informacji i prezentować je w zrozumiały sposób. W całej swojej pracy stosowali reguły Kodeksu, a w szczególności zwracali uwagę na to, by podawać źródła na których się opierali. Obserwatorzy z uwagą przysłuchiwali się kolejnym prezentacjom, pogłębiając jednocześnie swoją wiedzę z zakresu poszczególnych dziedzin nauki.

 

fot2    fot3

 

fot4     fot5


Festiwal okazał się ciekawym doświadczeniem zarówno dla osób aktywnie zaangażowanych w poszczególne projekty, jak i dla odbiorców prezentowanego przekazu. Na sukces przedsięwzięcia złożyły się: atrakcyjność podjętej pracy (pierwsza tego typu realizacja wiązała się z przecieraniem szlaków) i atrakcyjność przekazu (wskazanie nowych sposobów zdobywania i prezentowania wiedzy poprzez uczniów).


Wszyscy bezpośrednio zaangażowani w realizację programu Szkoła z Klasą 2.0 uznali , że praca nad projektami to duże wyzwanie. Wymagane jest bowiem zaangażowanie zarówno nauczycieli jak i uczniów, co przy napiętych programach jest wyczerpujące. Jednakże efekty są zachęcające, wnoszą ponadto świeży powiew w dzisiejszej szkole i pozytywnie zmieniają relacje między uczniem i nauczycielem.


Co dała nam współpraca z programem „Szkoła z klasą 2.0”:

- wiemy jak mamy zachować się w sieci
- znamy prawa Internetu
- wiemy co to netykieta
- wiemy, że trzeba być ostrożniejszym w sieci
- znamy prawa autorskie
- nie ściągamy „gotowców” z internetu
- nie SPAM-ujemy
- nie zaśmiecamy komuś poczty
- używamy Internetu tak, by ułatwić korzystanie z niego innym i sobie samemu
- myślimy nad tym, co piszemy
- piszemy krótko, zwięźle i na temat.fot6

 


Opracowanie: szkolnastrona.pl