• Odwiedziło nas: 1178392 osób
  • Do końca roku: 346 dni
  • Do wakacji: 158 dni

63-750 Sulmierzyce

ul. Szkolna 2

Tel.: (62) 722-32-09

Email: zespolszkol@wp.pl

Sobota,

2019-01-19

Imieniny:

Erwiny, Henryka

Szkoła z prawami dziecka (2008-10)

Jesteś tu: » Strona główna » ZAKOŃCZONE » Szkoła z prawami dziecka (2008-10)

 

Zespół Szkół Publicznych w Sulmierzycach to szkoła, w której przestrzega się praw dziecka.


Przez dwa lata - w roku szkolnym 2008/2009 i 2009/2010 uczniowie ZSP brali udział w projekcie edukacyjnym stworzonym zgodnie z wytycznymi MENiS pt. „Mam prawo…”. Projekt skierowany był do uczniów klas I- VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum.

Celem projektu było:
- zapoznanie uczniów z prawami i obowiązkami zawartymi w Konstytucji i Konwencji o Prawach Dziecka,
- poszerzenie wiadomości na temat dokumentów i aktów prawnych obowiązujących w Polsce,
- poszanowanie umiejętności współpracy w grupie rówieśniczej.


W ramach projektu uczniowie wykonywali prace plastyczne – plakaty i drzewka wartości , a podczas lekcji wychowawczych dyskutowali na temat praw i obowiązków człowieka, Polaka i ucznia.


W roku szkolnym 2009/2010 społeczność ZSP w ramach kampanii edukacyjnej „Szkoła z prawami dziecka”, aktywnie włączyła się w obchody 20-tej rocznicy przyjęcia przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka.


Dnia 20 listopada 2009 roku o godz. 12.00 na boisku szkolnym odbył się niezwykle widowiskowy happening. Uczniowie przygotowali białe balony z własnoręcznie napisanym prawem - tym, które uznali za najistotniejsze i w samo południe wypuszczono te balony w niebo.

fot1
Projekt edukacyjny „Mam prawo…” i kampania edukacyjna „Szkoła z prawami dziecka” miały za zadanie wskazać wszystkim uczniom, że każdy z Nas ma swoje prawa, ale i obowiązki. Każde dziecko winno być wychowywane w duchu poszanowania godności człowieka. Musi wiedzieć, że nie wolno go bić, ani obrażać, a wtedy samo nie będzie biło, ani obrażało innych.


Za udział w ogólnopolskim projekcie i włączenie się w obchody 20. rocznicy przyjęcia Konwencji o Prawach Dziecka Zespół Szkół Publicznych w Sulmierzycach otrzymał dyplom z podziękowaniami od Marka Krupińskiego – Dyrektora Generalnego UNICEF Polska.

fot2

Koordynatorem projektu i kampanii edukacyjnej UNICEF-u i Rzecznika Praw Dziecka na terenie ZSP była pani Monika Ignasiak.Opracowanie: szkolnastrona.pl