Szkoła Podstawowa im. Sebastiana Fabiana Klonowicza w Sulmierzycach

Europejski program dopłat do spożycia mleka

SP zachęca swoich uczniów do picia mleka... I to już od kilku lat!

Szkoła przystąpiła do programu „SZKLANKA MLEKA” w roku 2007. Od tego czasu nasi uczniowie mogą liczyć na codzienną porcję zdrowia - kartonik świeżego pożywnego mleka w swojej szkole. Zarówno dzieci, jak i ich rodzice mogą być pewni, że oferowany uczniom produkt jest najwyższej jakości. Świeże (pasteryzowane) mleko dostarczane jest w higienicznie zamkniętych kartonikach (0,25 l) jednorazowego użytku. Taka porcja zawiera wiele bardzo ważnych składników odżywczych; wśród nich m.in. około 300 mg wapnia, który jest niezwykle istotny dla dziecka w okresie intensywnego wzrostu. 

Uczniowie SP białe mleko otrzymują za darmo, zaś mleko smakowe (czekoladowe / truskawkowe / waniliowe) za niewielką dopłatą. 
 

fot.

 

Celem Programu jest dbałość o zdrowie dzieci i młodzieży szkolnej oraz edukacja z zakresu żywienia. Mleko w szkole w ciągu dnia zapewnia dzieciom i młodzieży szkolnej zdrowie, ułatwia naukę, dodaje energii.


Dzięki Programowi "SZKLANKA MLEKA":

- uczniowie otrzymują świeże, pożywne mleko,
- utrwalamy w dzieciach zdrowe nawyki żywieniowe,
- placówka oświatowa nie ponosi kosztów związanych z uruchomieniem i prowadzeniem programu.

Program „SZKLANKA MLEKA” jest finansowany z trzech źródeł:
- dopłata unijna (obejmuje dostarczanie mleka i jego przetworów do wszystkich rodzajów uprawnionych placówek oświatowych), 
- dopłata krajowa (obejmuje dostarczanie mleka i jego przetworów do szkół podstawowych), 
- dofinansowanie z Funduszu Promocji Mleka (obejmuje dostarczanie mleka i jego przetworów do przedszkoli i gimnazjów).

Producentami mleka dostarczanego do szkół w ramach Programu są czołowi przedstawiciele branży mleczarskiej w Polsce, co zapewnia doskonałą jakość produktu. Jako surowiec wykorzystywane jest mleko najwyższej jakości, a produkcja przebiega według odpowiednich norm i wytycznych wprowadzonych przez Unię Europejską. Dzięki ogromnemu doświadczeniu Producentów oraz wykorzystywaniu najbardziej aktualnej wiedzy powstaje produkt świeży, pełen wartości odżywczych oraz witamin.

 

fot.2